Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná

Kultúrna činnosť

Farná je pravidelne domovom ľudovoumeleckých a folklórnych festivalov. V kultúrnom dome prebieha pestrý kultúrny život. O zachovanie a o ďalší rozvoj ľudových tradícií sa aktívne podieľa Tanečný súbor Nádas, Ženský spevokol Rozmaring, Tanečná skupina Kis Nádas, Tanečná skupina Venček a Komorný zbor VOX MIRABILIS.

Tanečný súbor Nádas
Tanečný súbor vznikla v roku 1996 pri základnej škole s vyučovacím jazykom maďarským. Tento rok oslavujú 20. výročie svojho založenia. Od roku 2000 pôsobí pod vedením Kultúrno Záujmového Klubu Nádas. Ich cieľom je zachovávanie ľudových tradícií a remesiel, oboznámiť deti a mládež s ľudovými piesňami a tancami. Zároveň chcú zachovať priateľskú atmosféru v skupine, kde sa naše deti môžu zabaviť pri tanci a speve.
Sú otvorení pre spoznávanie kultúry iných regiónov. Radi sa priatelia s domácimi a zahraničnými tanečnými súbormi. Tanečný súbor často vystupuje vo Farnej a na podujatiach okolitých obcí. Súbor už mnohokrát vystupoval na viacerých miestach Karpatskej kotliny.
Na maďarskom detskom festivale ESZTERLÁNC vo Fiľakove získal strieborné a zlaté ocenenie a špeciálnu cenu. V roku 2010 mu na Považskom stretnutí v Zemnej udelili titul Najlepší tradicionalisti. Spolupracujeme s Obecným úradom a tiež s miestnymi organizáciami. Sú spoluorganizátormi každoročných obecných slávností. Neoddeliteľnou súčasťou obecných slávností je festival ÉGTÁJAK, na ktorý tradične pozývajú zahraničných kamarátov. Každoročne organizujú remeselnícke a tanečné tábory, na ktorých sa v posledných rokoch zúčastňujú aj zahraničné tanečné skupiny.
V súbore toho času pracuje 38 tanečníkov. Posledných 4 - 5 rokov sa k nám pripojilo niekoľko mladích ľudí a detí z okolitých dedín. Tancujú tance z viacerých oblastí Sedmohradska, Hornej zeme a Maďarska. Vedúcimi a choreografmi skupiny sú: Takács Veronika a Légár Dániel.

Ženský spevokol Rozmaring
Ženský spevokol Rozmaring bol založený v roku 1970 pri ZO Csemadoku vo Farnej. Vedúcou 16 člennej skupiny bola pani učiteľka Vilma Imreová. Po krátkej prestávke v roku 2000, spevokol so siedmimi členmi pokračoval vo svojej činnosti. Pravidelne vystupujú na obecných udalostiach, na oslavách Csemadoku v regióne ako aj v zahraničí. V roku 2015 na súťaži „Bíborpiros Szép Rózsa“ sa dostali do finále, kde skupina dostala bronzové ocenenie. Cieľom skupiny je zachovanie a odovzdanie maďarských ľudových piesní kultúrneho dedičstva pre ďalšie generácie . Od roku 2013 vedúcou  spevokolu je Aranka Berek muzikologička.

Tanečná skupina Kis Nádas
Tanečná skupina Kis Nádas pôsobí pri miestnej základnej škole maďarskej od roku 1999. Sú pravidelným účastníkom miestnych podujatí. Každoročne organizujú Detský folklórny festival, na ktorý pozývajú tanečné skupiny zo základných škôl okolitých obci. Vedúcou skupiny je pani učiteľka Mgr. Enikő Baláž.

Tanečná skupina Venček
Tanečná skupina Venček dlhé roky pôsobí pri miestnej slovenskej základnej škole.Tanečná skupina pravidelne vystúpi na miestnych podujatiach. Vedúcou skupiny je pani učiteľka Katarína Janšíková.

Komorný zbor VOX MIRABILIS
Komorný zbor VOX MIRABILIS vznikol v roku 2015, ako cirkevný zbor miestnej rímskokatolíckej cirkvi. Od založenia sú pravidelným účastníkom miestnych podujatí. Vedúcou skupiny je Aranka Bereková.

Od roku 2014 v kultúrnom dome pôsobia: Klub mamičiek a detičiekStretnutia dôchodcov.

Klub mamičiek a detičiek je otvorený pre mamičky na materskej dovolenke a ich deti každú stredu od 15.00-18.00 hod. Umožňuje matkám s malými deťmi od 0 do 3 rokov vyjsť z izolácie, ktorú im navodzuje celodenná náročná starostlivosť o malé dieťa. Ratolesti sa veselo hrajú, premiestňujú stoličky, skáču, preliezajú prekážky, spievajú a vyhľadávajú nových kamarátov ku svojim hrám. Kým sa deti hrajú, mamičky nadväzujú medzi sebou nové kontakty, odovzdávajú si skúsenosti z problematiky výchovy svojich detí.

V kultúrnom dome mesačne sa usporiadajú Stretnutia dôchodcov. Cieľom klubu je poskytnúť možnosť dôchodcom v obci na stretnutia v príjemnom prostredí na dôstojné posedenia medzi priateľmi a rovnako aj zábavu. Sú usporiadané rôzne kultúrne akcie, cieľom ktorých je zábava a relax našich seniorov, ako aj prednášky spojené s premietaním filmu.


 

Profil verejného obstarávateľa

V zmysle zákona č. 343/2015 Z.z. o verejnom obstarávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov zriaďuje obec Farná na webovom sídle svoj „Profil verejného obstarávateľa“, v ktorom bude uverejňovať informácie týkajúce sa verejného obstarávania.

Odvoz komunálneho odpadu v mesiaci 9/2019 - 12/2019 a separovaného zberu v obci Farná

Oznamujeme verejnosti, že odvoz komunálneho odpadu v obci Farná  sa uskutoční v nasledovných dňoch:   12. september 2019 - štvrtok 26. september 2019 - štvrtok 10. október 2019 - štvrtok 24.október 2019 - štvrtok 7. november 2019 - štvrtok 21. november 2019 - štvrtok 5. december 2019 - štvrtok 19. december 2019 - štvrtok   Termín zber

Projekt - Európa pre občanov - Záverečná správa

dnes je: 21.10.2019

meniny má: Uršuľa

podrobný kalendár

Počasie Farná - Svieti.com
webygroup
ÚvodÚvodná stránka